Obličejový štít - 3D tisk

Jednoduchost na prvním místě

Jedna z nezbytných pomůcek pro zdravotníky a lidi stýkající se s nemocnými je ochrana očí a obličeje. Zatímco domácí výroba masek a respirátorů bez dostupnosti kvalitních filtrů a materiálů může být místy až nebezpečná (falešný pocit bezpečí, špatné čištění, atd..), tak výroba obličejového štítu je snadná a možná za použití 3D tiskárny a běžně dostupného kancelářského vybavení. Výroba rámu na uchycení průhledné fólie je celkem jednoduchá - 3D model a běžná 3D tiskárna s technologíí FDM dnes dostupná u spousty domácích kutilů.

Trochu nás potrápila výroba fólie - první nápad byl použít PVC fólii která se používá na desky dokumentů u kroužkové vazby - velikost OK, dostupnost také. Po prvních testech jsme ale zjistili její problém - vysoká náchylnost ke koncentraci elektrického náboje (statická elektřina). Ale i na to se řešení našlo - tuto fólii vsunout místo papíru do laminovací fólie a protáhnout laminovačkou. Problém se statickou elektřinou u tohoto "kompozitu" zmizel a navíc došlo ke zpevnění, takže odpadla potřeba držet nějaým druhým komponentem tvar na spodní straně. Dalším důležitým rysem tohoto návrhu je, že tisknutelná část se skládá pouze z jediného dílu a nepotřebuje žádné další součásti - to je důležité zejména z důvodu obtížné dezinfekce 3D tištěných dílu FDM, takže to musí být celé tak jednoduché, aby zdravotníci mohli štít po použití klidně vyhodit a komunita zvládala jejich výrobu a zásobování průběžně.

Štít od Průša Research

Pokud jste ještě nenarazili na podobný šťít vyráběný v Prusa Research, tak se na nej určitě podívejte. Je navržen technicky lépe ale je náročnější na výrobu a vyžaduje lepší dílenské vybavení. Náš návrh štítu je určen pro případy kdy nemáte potřebné výrobní prostředky.

https://josefprusa.cz/od-navrhu-k-hromadnemu-3d-tisku-zdravotnickych-stitu-behem-tri-dnu/

Postup výroby

Při výrobě dodržujte v maximální možné míře hygienická opatření - práce v rukavicích a rouškách - nezapomínejte na jejich pravidelnou výměnu. Štíty v rozloženém stavu ukládejte do uzavřených igelitových obalů.


  • 3D tisk modelu z materiálu PET/PETG případně ASA (PLA je vyloženě nevhodné z hygienických důvodů). Doporučené nastavení tisku: bez podpor, 0.2 vrstva, 3 perimetry, 5 horních a spodních vrstev.
  • Výroba štítu z laminovací a vázací fólie v laminovačce - vložit vázací fólii (150µm) do laminovací fólie (2x 125µm) a protáhnout laminovačkou. U výstupu z laminovačky je potřeba fólii přidržet v rovině, aby se nezkroutila než vychaladne.
  • Proděravění vyrobené fólie na kancelářské děrovačce - tady je vzhledem k umístění háčků na zaoblený povrch v úhlu oproti středu kružnice potřeba udělat zhruba 3 díry těsně vedle sebe tak, aby vytvořily oválný tvar - viz foto.
  • Odstřihnout spodní rohy do kulatého tvaru, aby nepřekážely při pohybu hlavou.
  • Nasazení na model a doplnění o gumičku za hlavu - je možné použít dva typy, buďto širokou, do které prostříhnete otvor pro nasazení na háčky, nebo úzkou (guma do tepláků) která se dá uvázat do bočních větracích otvorů.

Ke stažení - verze 3

Ke stažení - verze 5 (neověřena)

Nová verze se zjednodušením tisku. Zárověň s touto verzí zveřejňujeme i zdrojová data pro Autodesk Fusion 360 kde je možné změnou parametrů upravit rozměry a vlastnosti modelu. Budeme rádi za jakoukoliv další zpětnou vazbu.

Odkazy na další podobné projekty

Náš návrh vychází z několika jiných designů, které jsme se pokusili zkombinovat, pokud možno zjednodušit a zároveň navrhnout i způsob domácí výroby materiálu štítu.

https://josefprusa.cz/od-navrhu-k-hromadnemu-3d-tisku-zdravotnickych-stitu-behem-tri-dnu/ - Velice dobře a profesionálně navržené, pokud máte k dispozici potřebné vybavení a hlavně materiál (laserem řezatelný průhledný plast 0,5mm - 1mm) doporučujeme tento model. Náš model je zaměřen především na maximální jednoduchost výroby a proto jsme oproti návrhu Prusa Research udělali několik kompromisů v návrhu.

https://www.prusaprinters.org/prints/25714-pomoznemocnicisk-protective-shield - Zbytečně se skládá z více dílů, nutnost doplňit o šrouby

Upozornění

Jedná se o provizorní obličejový štít, který nemá žádné certifikace jako zdravotnická pomůcka, ale v současné době nedostupnosti certifikovaných pomůcek může spoustě lidem dobře posloužit.

Autoři projektu a kontakt pro dotazy

Stanislav Petr - petr@digitaldata.cz

Mario Malcek - malcek@digitaldata.cz